تبلیغات
وبلاگ مدل لباس - عکس های دختر جوان عراقی که توسط خانواده اش سنگسار شد
وبلاگ مدل لباس

عکس های دختر جوان عراقی که توسط خانواده اش سنگسار شد

نویسنده: مصطفی رضائی |

Persianv.com At site


4356890.thumbnail.jpg

به مناسبت اعدام عاملان این جنایت

“دعا خلیل اسود ” نوجوان ۱۷ ساله کرد عراقی ، به جرم عاشقی و با نام غیرت ، با حیوانی‌ترین شکل به قتل رسید ( گزارش یک جنایت )

در ۷ آوریل ٢۰۰۷ در کردستان عراق جنایتی غیر قابل تصور و وحشیانه اتفاق افتاد. خبر بیست روز بعد از حادثه، زمانی در جهان انعکاس یافت که چند صحنه از فاجعه بصورت فیلمی که با یک تلفن همراه گرفته شده بود پخش شد. Asuda، سازمان مبارزه با خشونت علیه زنان در بیانیه اش در تاریخ ٢۶ آوریل برای اولین بار خبر را به گوش جهانیان رساند. WADI هم یک سازمان کمک به کردستان عراق، که مقرش در اطریش است و سازمان عفو بین الملل در ٢٧ آوریل خبر را انتشار دادند. شبکه تلویزیونی ” ‪ “ CNN ‬در دو مرحله اقدام به پخش فیلم این جنایت که توسط تلفن همراه تصویر برداری شده نمود . و سایت یاهو در قسمت کلیپ های ویدویی این جنایت را به نمایش گذاشت . .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، دعا خلیل اسود نوجوان ۱۷ ساله از فرقه ایزدی یا یزیدی، که به جرم دوست داشتن یک پسر عرب سنی از طرف اطرافیان و جوانان متعلق به فرقه یزیدی سنگسار شد . (در این فرقه عاشق جوانی مسلمان شدن گناهی نابخشودنی است. جرمی که جز مرگ تاوانی ندارد. ) این واقعه در مرکز شهر موصل و یا شهر بشیقه در کردستان عراق و با حضور عده زیادی از جمله پلیس محلی اتفاق افتاد. گویی در این جامعه نیرو و یا افرادی نبودند که دعای نوجوان را از زیر دست مشتی متعصب و جانی خلاص کنند. در حالی که چندین نفر با تلفن همراه از این واقعه فیلم و عکس می گرفتند٬ تعدادی با سر و صدا و داد و فریاد او را سنگسار کردند.

اما آنچه اتفاق افتاد سنگسار نبود، بلکه حیوانی ترین عملی بود که می توانست توسط انسان انجام شود.

دعا دختر ۱۷ ساله کرد در وسط میدان به وسیله افرادی با لگد ، سنگ و بتون مورد حمله قرار گرفت متاسفانه خانواده و بستگان دعا در جلوی صف بودند. غم انگیز تر از همه آن بود که تعدادی جوان نیز از این فرصت استفاده کردند و به برهنه کردن این نوجوان ۱۷ ساله پرداختند و دعای نوجوان در میان لگد ها و ضربات مرگبار اطرافیان به پوشاندن بدن برهنه خود می پرداخت . جرم این نوجوان ۱۷ ساله فقط عاشقی بود .

ماجرا چگونه اتفاق افتاد:

دعا به خاطر عشق به جوان عرب مسلمان می‌شود. حتی به شوق دیدن معشوق از روستا فرار می کند. اما جوان عرب دعا را نمی‌پذیرد.

دعا سرافکنده باز می گردد. اما به کجا ؟؟!! دعا جایی را برای رفتن ندارد. می داند که گناه غیر قابل بخششی مرتکب شده و بازگشتش به روستا برایش چیزی به جز پایانی سیاه نخواهد داشت. ولی دعا باز می گردد. شاید از گناهش بگذرند. دعا برای نجات جانش به نیروهای پلیس عراق در شهر پناه می برد تا شاید آنها بتوانند از آتش تعصب کور نجاتش دهند.اما پلیس به جای حفاظت از جان دعا، او را برای حیوانی‌ترین رسم انسان، به قبیله اش تحویل می‌دهد. فردی از قبیله‌اش دعا را ۵ روز پناه می‌دهد. اما مردان قبیله اش مَردند. متعصبند. دعا عاشق جوان عرب مسلمان شده، او را باید سنگسار کرد. مردان خانواده‌اش دعا را از خانه بیرون می‌کشند.

روز مراسم فرا می رسد. هفتم آوریل ۲۰۰۷، دعا را با لباس گرمکن قرمز روی زمین می‌اندازند.

۹مرد برای سنگ سار- سنگ سار نه، لگد سار – آماده اند. صدها مرد هم برای تماشا ایستاده اند.

دعا روی زمین افتاده است. پایین تنه‌اش را برای تحقیر، برهنه می‌کنند و با سنگ و لگد بر جان نحیفش می‌کوبند.

مراسم سنگسار دعا در حالی انجام می‌شود که سه مرد پلیس عراقی با لباس نظامی ایستاده‌اند و این صحنه جنایتکارانه را تماشا می‌کنند.

دعای ۱۷ ساله زیر دست و پای مردان خانواده‌اش لگد مال می شود. با دو دست صورتش را می‌پوشاد تا سنگ و لگد بر صورتش فرود نیاید. نیم ساعت است و هنوز دعا نفس می‌کشد. دستانش تکان می‌خورند.

تا آنکه عمو زاده‌اش بلوک سیمانی را جلوی چشم صدها تماشاگر بر سر دعا می‌کوبد . دعا غرق خون می شود…………………
صحنه هایی از این مراسم حیوانی توسط موبایل‌ها ضبط و یک هفته بعد منتشر می‌شود و موجی از خشم و نفرت را در جامعه کردها و در تمام دنیا بر می‌انگیزد.

دعا دختر نوجوان به دلیل عبور از خط‌ قرمزی که مردان متحجر طایفه‌اش ترسیم کرده‌اند، به دلیل عمل نکردن به قوانین غلطی که مردان مرتجع تیره‌اش وضع نموده‌اند، به دلیل پشت کردن به سنت‌های عقب‌ مانده‌ای که مردان متعصب قبیله‌اش باور داشته‌اند، آری تنها و تنها به خاطر عشق ورزیدن و بر سر پیمان عشق ماندن از سوی اعضای خانواده‌‌اش مجرم شناخته می‌شود، در دادگاه ریش ‌سپیدان خشک ‌اندیش قومش محکوم می‌گردد و حکم مرگ توسط مردان غیرتمند! فامیلش اجرا می‌شود. دعا کشته می‌شود تا هم تاوان جسارت خویش را داده باشد و هم برای دیگر دختران ایل آینه‌ عبرتی گردد .

انسانی که‌ می تواند سرشار از عشق و احساس و احترام باشد ، ناگاه آکنده‌ از نفرت ، کینه‌ ، تعصب و خشونت می شود و همچون شکارچی درنده‌ در نهایت قساوت شکار بی پناه خود را تکه‌ تکه‌ می کند. اگر می توان برای شکارچی عذر گرسنگی آورد، برای قاتلان این دختر بی پناه چه‌ عذری بیاوریم؟ آنان هم گرسنه‌ اند ؟ و یا تشنه‌ اند؟ تشنه‌ خون، تشنه‌ آزار. آنان عطش تعصبات خود را با ریختن این خون برطرف می کنند؟!!!

در عراق که این روزها مردم به بهانه فرقه و قوم و مذهب تکه‌تکه می‌شوند، مردم به خاطر دعا تظاهرات می‌کنند . فعالان حقوق بشر زن در اربیل عراق برای دعا شمع روشن می‌کنند.

در ماه گذشته همایشی با نام دعا در عراق برگزار شد و در آن قوانین قبیله‌ای وحشیانه و قتل‌های ناموسی ناشی از تعصبات کور محکوم ‌شد.

اما دامنه جنایت به قتل دعای نوجوان محدود نیست. چند روز بعد از این واقعه٬ در حالی که اتوبوس کارگران کارخانه نساجی شهر موصل بعد از خستگی کار به محل سکونتشان در حال حرکت بود از سوی تعدادی مسلح ناشناس (گفته شده است وابسته به سازمان القاعده ) ٬ مورد بازدید قرار گرفته و در آنجا همه مسلمانان و مسیحیان را آزاد کرده و ٢١ نفر از یزیدیان را در همان محل به قتل می رسانند. گفته شده است که این جنایات به دلیل انتقام گرفتن از یزیدیان در اعتراض به سنگسار دعا است!!

روانشناسی جرم :

عمل غیرانسانی می‌تواند به بهانه‌های مختلف و در اشکال متفاوت از پیروان هر آئینی سر بزند. تعصب و تحجر خمیرمایه‌‌ اندیشه‌ کهنه موجوداتی انسان‌نما می شود تا بتوانند حکم بر سنگسار دهند و در صف پرتاب کنندگان سنگ یا تماشاچیان این نمایش کثیف قرار گیرند. دیگر مهم نیست پیرو کدام مذهب، وابسته‌ کدام ملت و جای گرفته در کدام طبقه باشی، مهم این است که بتوانی قساوت و شقاوت را در کنار جهالت و حماقت قرار دهی و با شکار یک قربانی جنایتی شرم ‌آور را مرتکب شوی تا با خون ریخته شده از جسم او دشت جهلت سیراب گردد و عطش جنونت فروخسبد. این عمل کمتر از زنده به گور کردن دختران در دوره جهالت عرب نبود.

این سلسله جنایات و قتل عام ها در اوضاع فعلی عراق طبعا ادامه خواهد یافت و موج دیگری از خشونت و نا امنی و قتل را در این منطقه دامن خواهد زد.

سایت پزشکان بدون مرزضمن ابراز خشم ونفرت خود از این واقعه غیر قابل تصور٬ ضمن محکومیت شدید قتل ٢۴ کارگر به دست تروریست های مسلح ٬ از همگان می خواهد به این جنایات اعتراض کنند.

آیا کسی پیگیری کرد؟

دولت کردستان عراق شش نفر را در ارتباط با سنگسار دعا دستگیر کرده است. آیا آنها را مجازات خواهند کرد؟ ماموران پلیس که مامور بودند تا نظم این «انتقام ناموسی» را حفظ کنند، مورد بازخواست قرار خواهند گرفت؟ چه اقداماتی صورت خواهد گرفت تا ساختارهای دینی، سیاسی و اجتماعی تغییر یابد و آن صدها تماشاچی وادار به چون و چرا شوند؟ کی قتلهای ناموسی به عنوان جنایت به رسمیت شناخته خواهد شد؟

سایت های اینترنتی کرد زبان نوشتند: ‪ ۱۶‬نفر از عاملان این جنایت دستگیر شدند که چهار نفر آنان به اتهام تروریستی محاکمه خواهند شد. اما هیچ کدام از سایت های اینترنتی اشاره نکرده‌اند که عاملان این جنایت توسط چه نیرویی شناسایی و دستگیر شده اند و در چه دادگاهی محاکمه خواهند شد.

همچنین استان کردنشین سلیمانیه میزبان کنفرانسی به نام “دعا” بود که در آن پیش نویس قانونی برای منع کلیه اشکال خشونت علیه زنان برای ارجاع به پارلمان کردستان عراق مورد بحث قرار گرفت.

نجیبه محمود، یکی از افراد برگزار کننده این کنفرانس در مصاحبه با یک رادیوی عراقی گفت: برگزار کنندگان کمیته های ویژه رسانه ای، حقوقی برای دفاع از حقوق زنان عراقی تشکیل داده اند.

بخشان زنکانا، رییس کمیته حقوق زنان پارلمان کردستان عراق می گوید: کمیته از تمامی مدافعان حقوق زنان دعوت می کند اصلاحات پیشنهادی خود را در مورد قوانین احوال شخصیه مطرح کنند تا در کمیته حقوقی پارلمان که در حال کار کردن بر روی یک لایحه علیه خشونت بر زنان است مطرح شود.

وی می افزاید: پیش نویس قانون ازدواج های اجباری، خشونت فیزیکی، مثله سازی جنسی (ختنه زنان) را به عنوان تبعیض جنسیتی و خشونت علیه زنان درنظر خواهد گرفت.

کنفرانس یاد شده به یاد “دعا” نام گذاری شده بود .

بسیج افکار عمومی کردهای عراق علیه یزیدی ها پس از اعلام سر بریدن ‪۲۴‬ یزیدی به انتقام ” دعا ” تشدید شد بنحوی که سایتهای اینترنتی کرد زبان نیز در همراهی با افکار عمومی اخبار مربوط به این جنایت را به همراه تصاویری از ” دعا ” در صدر اخبار و گزارشهای خود قرار دادند.

شیوه پرداختن به قتل دعا به رغم متفاوت بودن در سایت های اینترنتی، بر محور محکومیت این جنایت و درخواست از مجامع بین‌المللی برای حمایت از زنان کرد در قالب محکوم کردن مسئله‌ای تحت عنوان ” قتل های ناموسی” استوار است.

هر چند که همه سایت های اینترنتی کرد زبان معتقدند که مسئله قتل ” دعا ” از یک مسئله اجتماعی فراتر رفته و به سمت ایجاد یک بحران مذهبی عمیق در کردستان عراق و سیاسی شدن جهت‌گیری کرده است.

نکته قابل تأمل در موضعگیری سایت های اینترنتی کرد زبان در قبال کشته شدن ” دعا ” در این واقعیت نهفته است که این سایت ها به رغم مخالفت هایی جدی که با سازمان تروریستی القاعده دارند، هر روز اقدام به انتشار اخبار این سازمان تروریستی در قبال مسئله ” دعا ” می‌کنند و این در حالیست که افکار عمومی در کردستان عراق به شدت علیه یزیدی ها تحریک شده است.

در ماه گذشته انتشار اطلاعیه منتسب به دستگاه امنیتی دولت اسلامی عراق ( القاعده ) در مورد درخواست همکاری از کردهای عراق برای شناسایی و معرفی دو نفر از عاملان قتل ” دعا ” بار دیگر در صدر اخبار سایت های اینترنتی کرد زبان قرار گرفت.

در این اطلاعیه القاعده با انتشار عکس دو نفر که از طریق تلفن همراه فیلمبرداری شده از کردهای عراق خواسته تا این سازمان را در دستگیری و قصاص این دو نفر و تحقیقات بیشتر برای شناسایی سایر عوامل قتل دعا یاری دهند.

در این اطلاعیه تأکید شده که دولت اسلامی عراق (القاعده ) در حمایت از مسلمانان و انتقام ” شهادت ” دعا، حداقل ‪ ۵۰۰‬یزیدی دیگر را سر خواهد برید.

همزمان با واکنش های تند گروه های سیاسی و سازمان های مدنی و حضور القاعده و تحریک احساسات مذهبی و دینی کردهای عراق، همه پیروان آیین یزیدی اعم از کارگر و دانشجو از شهرهای سلیمانیه، اربیل، دهوک و سایر مناطق مسلمان نشین گریخته و به اطراف موصل که مرکز اصلی آنان است پناهنده شده‌اند.

واقعیت این است که در این میان با توجه به خلاء قانونی موجود و ناتوانی حکومت اقلیم کردستان در تأمین خواست‌های مردم مبنی بر مجازات عاملان این جنایت ، زمینه و فرصت بسیار مناسبی برای حضور پررنگ القاعده در کردستان فراهم شده است.

حکومت اقلیم کردستان عراق در این ارتباط فقط اطلاعیه‌ای منتشر کرد که در آن این جنایت محکوم شده و با مقتول حادثه ابراز همدردی شده است. در حالی که خواست واقعی کردهای عراق مجازات عاملان این جنایت توسط حکومت اقلیم است.

حضور پررنگ و واکنش های القاعده در سایت های اینترنتی بعضا مخالف دین نشان‌دهنده جایگاه این سازمان تروریستی درافکار عمومی کردهاست که توانسته خود را به عنوان یگانه حامی حقوق و جان مسلمانان مطرح کند و این واقعیتی است که نویسندگان و صاحبنظران کرد عراقی نیز به آن معترف هستند.

متاسفانه اینک جنایتی دیگر و بزرگتر از مرگ دعا بوسیله القاعده در کردستان عراق در حال اجراست و چشم های کور و متعصب افکار عمومی با نظر رضایت و برای انتقام دعا به قتل افراد فرقه ایزدی ( یزیدی )که به طرز حیوانی به وسیله القاعده سر بریده می شوند می نگرد .

اولین وظیفه حکومت مستقل کرد های عراق حذف قوانین قومی و قبیله‌ای از معادلات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است، بخصوص در شرایطی که این گونه قوانین می‌تواند زمینه مناسبی برای به وجود آمدن بحران بشود.

حکومت اقلیم کردستان باید به طور مسؤولانه وارد این ماجرا شود تا زمینه بحران‌سازی از بین برود در غیر این صورت “کردستان عراق “ دستخوش جنگ های خونین مذهبی خواهد شد.

تنها در فاصله ژانویه و مارس همین سال ۴٠ قتل ناموسی در کردستان عراق روی داده است. در این منطقه حداقل به همت سازمان های مستقل چنین آماری وجود دارد. در دیگر مناطق عراق گویی قربانیان قتل های ناموسی ارزش ثبت هم ندارند.

گزارشگر :

طهورا مریدی

”خبرنگار افتخاری سایت پزشکان بدون مرز”

نظرات() 
http://viagrawwithoutdoctor.com/
سه شنبه 8 مرداد 1398 12:40 ق.ظ

You made the point!
trust pharmacy canadian canadian pharmacy meds canadian pharcharmy online24 canada medication cost canadian pharmacies that ship to us canadian pharcharmy online24 canadian prescription drugstore canadian pharmacies canadian pharmacies-24h most reliable canadian pharmacies
http://roribid.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 06:46 ق.ظ

Superb knowledge. Many thanks!
cilas cheap cialis cialis uk next day generic cialis in vietnam does cialis cause gout cialis for sale in europa cialis authentique suisse cialis taglich cialis daily purchase once a day cialis
http://sablirou.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 02:47 ب.ظ

Nicely put, Thank you!
price cialis wal mart pharmacy order cialis from india cialis 100 mg 30 tablet buy cialis online nz what is cialis only here cialis pills look here cialis order on line cialis tadalafil cialis online cialis cost
Buy cialis online
یکشنبه 2 تیر 1398 12:01 ق.ظ

You suggested this effectively!
cialis dosage cialis billig warnings for cialis 5 mg cialis coupon printable online prescriptions cialis try it no rx cialis venta cialis en espaa prezzo di cialis in bulgaria the best site cialis tablets cialis 30 day trial coupon
http://gatasbers.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 07:15 ق.ظ

Nicely spoken certainly. .
cialis 30 day trial coupon enter site very cheap cialis tarif cialis france buy cialis online nz cialis diario compra cialis alternative online prescriptions cialis how do cialis pills work cialis flussig cialis price thailand
Buy generic cialis
جمعه 31 خرداد 1398 03:08 ب.ظ

Thanks. Loads of tips!

cialis pills boards can i take cialis and ecstasy tarif cialis france cialis lowest price enter site natural cialis tadalafil 5mg cialis prices in england cialis generika in deutschland kaufen cialis kaufen wo cialis mit grapefruitsaft
how much is cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 10:57 ب.ظ

Fantastic postings. Many thanks.
estudios de cialis genricos cialis 5 mg funziona cialis price thailand cialis kaufen bankberweisung interactions for cialis viagra vs cialis vs levitra where do you buy cialis acquistare cialis internet we recommend cialis info prix de cialis
Cialis canada
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:49 ق.ظ

Seriously a good deal of beneficial info.
cialis vs viagra prices on cialis 10 mg cialis generique click here cialis daily uk cialis canada ou acheter du cialis pas cher how to buy cialis online usa cialis tablets australia wow cialis 20 how does cialis work
http://laverzni.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 11:51 ق.ظ

Cheers! Lots of data!

cialis savings card discount cialis tadalafilo where do you buy cialis low dose cialis blood pressure cialis ahumada we like it cialis price ou acheter du cialis pas cher generic low dose cialis cialis generic tadalafil buy
Buy generic cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 07:28 ب.ظ

Cheers. Useful stuff.
cialis coupons callus buy cialis online nz canadian cialis buy brand cialis cheap cialis cost we like it cialis price cialis dosage recommendations cost of cialis cvs deutschland cialis online
Cialis 20 mg
دوشنبه 27 خرداد 1398 09:27 ب.ظ

Thanks! Numerous stuff!

cialis herbs cialis 30 day sample cialis rezeptfrei sterreich cialis free trial price cialis per pill how to buy cialis online usa venta cialis en espaa preis cialis 20mg schweiz cialis 5mg cialis 5mg billiger
http://highbackgi.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:45 ق.ظ

You actually expressed this perfectly!
only best offers cialis use cialis patent expiration cialis tablets how to buy cialis online usa buying cialis in colombia if a woman takes a mans cialis cialis 5 mg funziona cialis 5 mg effetti collateral cialis 100 mg 30 tablet cialis 5 mg scheda tecnica
Online cialis
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:24 ب.ظ

Excellent tips. Thanks a lot!
side effects of cialis side effects of cialis achat cialis en suisse cialis rezeptfrei only now cialis for sale in us cialis sans ordonnance venta de cialis canada prix cialis once a da cialis generico postepay cialis 30 day trial coupon
http://amangeab.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 12:57 ب.ظ

Thanks a lot! An abundance of material.

dose size of cialis brand cialis generic cialis usa cost cialis diario compra order cialis from india side effects of cialis cialis generico lilly sialis how do cialis pills work usa cialis online
http://portnadol.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 10:45 ب.ظ

Wonderful postings. Regards!
tarif cialis france discount cialis cialis dose 30mg free generic cialis price cialis per pill cialis kamagra levitra cialis 50 mg soft tab cialis daily new zealand where to buy cialis in ontario buy cialis online nz
http://liobroomun.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 08:34 ق.ظ

You actually expressed it fantastically.
cialis 5 mg buy costo in farmacia cialis generic cialis levitra prices on cialis 10 mg recommended site cialis kanada cialis per paypa buy brand cialis cheap cialis billig cilas cialis 5 effetti collaterali
http://abezid.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:41 ق.ظ

You actually stated that perfectly.
cialis pills in singapore acheter cialis kamagra pastillas cialis y alcoho cialis generique 5 mg buy original cialis cialis for sale viagra cialis levitra cialis daily reviews cialis 5mg cialis tadalafil
http://cosambleg.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 02:44 ب.ظ

Awesome content. Appreciate it!
cialis coupons price cialis wal mart pharmacy weblink price cialis generic cialis 20mg tablets prescription doctor cialis cialis prezzo in linea basso cialis lowest price cialis pills cialis rezeptfrei cialis lowest price
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 07:13 ق.ظ

Fine forum posts. Thank you.
low dose cialis blood pressure cialis farmacias guadalajara cialis venta a domicilio low cost cialis 20mg we like it cialis price cialis pills in singapore tadalafilo cialis 5 mg cialis 100 mg 30 tablet how do cialis pills work
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 01:17 ق.ظ

Wow plenty of beneficial data!
low dose cialis blood pressure cialis prezzo di mercato generic cialis pill online are there generic cialis cialis manufacturer coupon buy cialis the best site cialis tablets cialis vs viagra cialis for sale in europa only here cialis pills
cialisvie.com
جمعه 17 خرداد 1398 07:51 ب.ظ

Information clearly utilized.!
compare prices cialis uk acheter cialis meilleur pri cialis tadalafil online cialis super kamagra buying cialis overnight cialis canada on line cialis 5 mg funziona cialis usa cost chinese cialis 50 mg cialis tadalafil online
http://canadiantousapharmacy.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 03:40 ب.ظ

Wow tons of valuable material!
canadian rx world pharmacy good canadian online pharmacies canadian online pharmacy canadian medications, liraglutide canada online pharmacies for men canadian rx world pharmacy pharmacy canada plus drugstore online Northwest Pharmacy canadian viagra
buy cialis pills
جمعه 16 آذر 1397 01:59 ق.ظ

You made your stand pretty effectively.!
venta cialis en espaa cialis generique cialis online dosagem ideal cialis only best offers cialis use viagra vs cialis cialis 100mg suppliers when will generic cialis be available buying brand cialis online legalidad de comprar cialis
Buy generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:31 ق.ظ

You have made your position pretty nicely!!
cialis italia gratis cialis per paypa link for you cialis price low dose cialis blood pressure cialis generico postepay cialis side effects low dose cialis blood pressure buy cialis online cheapest cialis generico en mexico cialis e hiv
buy cialis medication
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:28 ب.ظ

Wonderful write ups. Regards!
cialis tadalafil online cialis online holland click now cialis from canada prices for cialis 50mg generic cialis levitra low cost cialis 20mg viagra cialis levitra online prescriptions cialis il cialis quanto costa cialis 10 doctissimo
Cialis prices
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:01 ق.ظ

Nicely put, Kudos.
comprar cialis navarr tadalafil 20mg viagra vs cialis cialis cipla best buy generic cialis pro best generic drugs cialis online prescriptions cialis cialis kaufen cialis patent expiration cialis 5 effetti collaterali
buy cialis delhi
سه شنبه 13 آذر 1397 02:03 ب.ظ

Many thanks. I value this.
generic cialis at walmart american pharmacy cialis we like it cialis soft gel cialis diario compra cialis therapie cialis per paypa cilas wow look it cialis mexico buy cialis buy cialis sample pack
Buy generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 02:33 ق.ظ

Great data. Thank you.
look here cialis cheap canada tadalafil 20 mg acheter cialis kamagra only now cialis 20 mg bulk cialis click here cialis daily uk click here cialis daily uk low cost cialis 20mg cialis generika in deutschland kaufen cialis generic
Buy generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 01:31 ب.ظ

Whoa a good deal of excellent advice.
cialis daily cialis 5 mg funziona buying brand cialis online the best choice cialis woman cialis australia org how much does a cialis cost trusted tabled cialis softabs tarif cialis france cialis super acti cialis manufacturer coupon
Online cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 02:13 ق.ظ

Excellent write ups. With thanks!
cialis from canada cialis generico en mexico can i take cialis and ecstasy acheter cialis meilleur pri cialis italia gratis venta cialis en espaa generic cialis levitra buy cialis online legal cialis flussig cialis online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مصطفی رضائی

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان

← صفحات جانبی


← آخرین پستها

کد جاوا

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سخن روز